Zdraví

Minimalismus, aneb je méně více?

Za základní je považována myšlenka, soustředit se pouze na věci podstatné a na to, co má smysl. Současnému světu vládne duch nadměrné spotřeby, nebo-li konzumní styl života. Minimalismus jde cestou opačnou. Nehromadit a nenakupovat věci, které opravdu nepotřebuji… prostě vystačit si s málem. Propaguje se soustředění na přítomný okamžik a jeho prožívání.
malý kaktus
Minimalismus se tedy projevuje v různých oblastech života. V bydlení, v oblékání, v jídle, ve vaření, při cestování…
· bydlení– tento styl bydlení zahrnuje především účelnost, jednoduchost a co nejméně věcí v interiéru s minimem ozdob a dekorací. Naopak pozornost se věnuje výběru kvalitních materiálů. Doladit interiér lze pomocí barev. Samozřejmě toho, kdo se cítí dobře, když je obklopen spoustou různých věcí, drobností, obrazů, květin, deček a dalších „lapačů prachu“, minimalistický styl bydlení neosloví a přijde mu studený.
· oblékání– většinou máme nacpané šatní skříně, ale nosíme jen část věcí, které jsme si oblíbili. Minimalistický šatník se skládá z pár kousků, které ale lze vzájemně kombinovat. Stejně jako u bydlení se šetří i tady s ozdobami. Jedná se o jednoduchý styl opět s důrazem na kvalitní materiál i provedení. Důležitá je i správná volba barev, které zaručí vzájemnou kombinovatelnost.
· vaření– společným jmenovatelem je slovo „minimum“… minimum času, nádobí, surovin, peněz. Přednost se dává tuzemským surovinám a aby se daly vzájemně kombinovat.
sklěněná stěna
· cestování– je třeba si promyslet, kam jedeme, jak se tam dopravíme a co tam chceme dělat a tomu uzpůsobit zavazadlo. Nachystat si na každý den, v čem budeme chodit. Samozřejmě to předpokládá zhlédnout předpověď počasí pro dané místo. Nebrat s sebou nic navíc. Nachystat si vše, co si myslím, že potřebuji, na hromádky a pak s chladnou hlavou probrat, co opravdu je nutné vozit. Samozřejmostí je i nízkonákladový styl cestování.
Celá koncepce minimalismu vypadá jednoduše, ale tento způsob života není zdaleka pro každého.