Nezařazené

Jak starý je Linux

Linux vychází z operačního systému UNIX, jehož kořeny sahají do roku 1969. UNIX byl v průběhu několika desítek let také různě pozměňován a napodobován, nejzdařilejší modifikací byl v roce 1987 systém Minix. Ten byl však příliš složitý na to, aby mohl být běžně provozován na počítačích pro osobní potřebu. Teprve v roce 1991 jistý Linus Torvalds prováděl některá vylepšení na Minixu, když se potřeboval spojit se servery na univerzitě v Helsinkách, nakonec vytvořil úplně nový systém s názvem Linux. Ten byl pak vydáván jako tzv. open source, což ostatně platí dodnes.
V současné době se tento operační systém sice velmi pozvolna, ale přece jen rozšiřuje mezi uživatele domácí výpočetní techniky, ale i té firemní. Přesto je jeho expanze velice skromná, odhaduje se, že jde o něco kolem pouhých dvou procent veškerých uživatelských instalací, ve srovnání s produkty od společnosti Microsoft.
kódy a zeměkoule
Největší brzdou rozvoje Linuxu jsou právě programy (aplikace) a především hry, které jsou dostupné pouze pro MS Windows. Dalším nezpochybnitelným faktorem jeho útlumu je nesmyslné setrvávání státních subjektů na stávajících formátech veškerých dokumentů, problematická je také podpora ze strany výrobců hardwarových komponent.
linux logo

Mobilní telefony a webové servery

Linux však rozhodně nepatří do starého železa, dnes poměrně solidně konkuruje ve světě chytrých telefonů a tabletů, např. operačním systémem Android. Mimochodem, řada vlastníků chytrého telefonu s Androidem vůbec netuší, že jde o jádro operačního systému, jehož vývoj se datuje do počátku 90. let minulého století, potažmo právě do roku 1969.
ubuntu tapeta
Značnou převahu v systémech výpočetní techniky tvoří také mezi internetovými (nebo intranetovými) servery a mezi superpočítači zaujímá dokonce dominantní postavení – zhruba 90 procent z celkového počtu tzv. Top 500. Vybavení webových serverů Linuxem není vůbec náhodné, jde totiž o velice stabilní systém s nízkými náklady na provoz a údržbu, velmi flexibilní, a především bezpečný.