Hobby

Jak se stát youtuberem?


Musíte umět mluvit
Ano samozřejmě, každý z nás umí mluvit, jde ale o to, jak člověk mluví. Stydíte se říct si v krámě o 10 deka salámu a pokaždé se u toho zakoktáte a zapomenete, co vlastně chcete? Pak Youtube kariéra asi nebude to pravé ořechové pro Vás. Takový Youtuber zkrátka potřebuje mluvit dobře. Co si pod tím představit. 

Každý, kdo chce natáčet videa, by si měl v první řadě uvědomit, že na ta videa se skutečně budou dívat jiní, cizí lidé. A také budou hodnotit.  Pokud o sobě víte, že koktáte, šišláte a ve svém okolí neustále slýcháte „Co si říkal?“ Poté byste měli popřemýšlet raději o jiném koníčku. Pokud máte menší vadu řeči, asi nejčastěji neumíte písmeno R, nebo Ř, pak to určitě problém nebude, ale může se stát, že nějaký „fanoušek“ si zkrátka v komentářích neodpustí menší rýpnutí.

Musíte být sympatičtí.
Pokud jste tedy usoudili, že obstojně zvládnete mluvený projev, je tu druhý velmi důležitý bod. Musíte být zkrátka lidem sympatičtí. Bohužel, toto se nedá nijak naučit ani natrénovat, na rozdíl od mluvy.  Mě samotné se kolikrát stalo, že jsem si pustila nové video, ale po nějaké době ho musela vypnout, protože ten daný člověk mi prostě nějakým způsobem nesedl.

Určitě všichni známe, takové to „no když ona/on mi není sympatický, ale nevím čím“. Pokud tedy natočíte video, musíte počítat s tím, že Vám lidé napíšou, že se na Vás nedá dívat, protože jste prostě nesympatičtí. Zkuste se poptat přátel, nebo rodiny, jak na ně působíte. To by Vám mohlo hodně pomoci při rozhodování, zda s natáčením vůbec začít nebo ne. 

Samozřejmě je potřeba dodržovat pár jednoduchých zásad, jako usmívat sem, nešklebit, netvářit se naštvaně, nenatáčet, když máte blbou náladu, nepomlouvat nikoho a nevylévat si zlost na Youtube, tvářit se mile, příjemně a přátelsky. Uf tak to bychom měli, jdeme na další bod.

Musíte mít dobré popisovací a vyjadřovací schopnosti
Pokud začnete natáčet videa, budete muset chtě nechtě lidem něco říkat, popisovat, zkrátka alespoň nějakým způsobem, který dává alespoň trochu smysl, něco sdělit. Můžete si samozřejmě vybrat z nepřeberného množství témat, na které se zaměříte. Nejčastěji na Youtube natáčejí slečny, které se zaměřují na kosmetiku, módu a celkově lifestyle.

Schválně si to zkuste doma. Vezměte do ruky například paletku stínů, tričko, nebo knížku a pokuste se jí jen tak popsat. Vykoktáte ze sebe sotva dvě slova, proložené deseti „HMM, noo, nevím“ tak to máte před sebou ještě hodně práce. Tak šup trénovat a trénovat, než se vrhnete do internetového světa.

Musíte vědět o čem mluvit a umět zaujmout.
Pokud je Vám méně než 14 let, nikdo si z vašeho výkonu zřejmě na zadek nesedne. Nalijme si čistého vína, pokud jste v pubertálním věku, Vaše názory a rady pravděpodobně příliš dospělých sledovatelů Youtube nezaujmou.  V tomto případě doporučuji pár let počkat, a zkusit to později. Pokud jste již dospělý a myslíte si, že znáte něco zajímavého, nebo víte, o čem byste chtěli natáčet, tak směle do toho.

Samozřejmě zajímavé, netradiční téma určitě zaujme víc, než vidět po stopadesáté spotřebované kosmetické produkty za aktuální měsíc. Zkuste se tedy něčím odlišit, né vždy to je možné, ale pokud o sobě víte, že jste například odborníkem na pěstování bonsají, neváhejte předat své znalosti i ostatním bonsajovým nadšencům.

Musíte umět alespoň trochu pracovat s počítačem a jinou technikou
Pokud jste právě usoudili, že alespoň trochu splňujete předchozí body, můžete se vrhnout na natáčení. K tomu abyste vytvořili video, samozřejmě musíte mít nějakou techniku, která Vám s tím pomůže. Můžete použít kameru, foťák v nejhorším případě mobil. Pokud jste absolutní počítačový antitalent a Vaším vrcholným výkonem je odeslání emailu s přílohou, poté se do natáčení ani nepouštějte. Pokud natočíte video, je potřeba ho dostat z inkriminovaného přístroje (kamery, foťáku) do počítače a pak ho sestříhat. Samozřejmě videa stříhat nemusíte, ale především ze začátku asi nikdo nebude zvědavý na vaše přeřeky a přežblebty.  Domníváte-li se, že dokáže video natočit na jeden zátah, bez přeřeku, tak směle do toho.  Ale i přesto musíte počítat s tím, že do budoucna se prostě práci s nějakým programem na stříhání videí nevyhnete. Pokud tedy o sobě víte, že nejste schopní, nebo ochotní se toto naučit, a nemáte-li někoho, kdo to bude dělat za Vás, tak zvažte, zda je natáčení opravdu to pravé ořechové pro Vás.