Cestování

Atom muzeum Javor51

Sovětský svaz během minulého století v rámci studené války výrazně zbrojil. Na příkaz z Moskvy byly vytvořeny bunkry, které byly určeny pro skladování atomových hlavic a manipulaci s nimi. Tyto stavby byly díky své konstrukci, ve tvaru obrácené pyramidy zapuštěné hluboko pod zem, schopny odolat zemětřesení o devátém stupni Rychterovy škály. Bunkry byly vždy stavěny po dvojicích kus od sebe (cca 300 metrů). Na území tehdejšího Československa byly takové komplexy hned 3. Oficiálně byly vedeny jako telefonní ústředny SSSR a neměly české zaměstnance.

atomová bombaPersonál byl složen výhradně z ruských vojáků. Poblíž každého stanoviště bylo postaveno malé městečko pro rodiny ruských vojáků. V těchto městech byly dokonce školky, školy a sportovní zařízení pro vojáky a jejich rodiny. Ve skutečnosti o tom, že se v bunkrech nalézají atomové bomby věděli pouze čtyři zaměstnanci. Ostatní personál, kvůli nejvyššímu stupni utajení, měl informaci o tom, že se jedná o telefonní ústřednu. Tito čtyři zasvěcení byly každého půl roku o jeden komplex posunuti. Všechny budovy vypadaly naprosto identicky, takže se nemuseli učit ničemu novému a dokonale se v následujícím bunkru orientovali.
mlha v lese
Jediný bunkr, který se v České republice dochoval, je takzvaný komplex Javor 51 v dnešní CHKO Brdy. Jednu ze dvou budov stále ještě vlastní armáda České republiky. Druhou pak má v pronájmu organizace „Železná opona“. Udělala z ní tzv. atom muzeum, které mapuje historii tohoto místa. Prohlídky jsou možné po objednání na emailu organizace pouze pro omezený počet účastníků. Po celou dobu prohlídky vám poběží mráz po zádech. Již otevírání obrovských dveří, které by měly být schopné odolat jadernému výbuchu je zážitek velmi děsivý, dále pak oloupaná omítka, zrezlé vybavení a ruské nápisy na zdech. Určitě se jedná o velmi zajímavý zážitek.
Pokud tedy někdy nebudete mít nic v plánu na víkend, udělejte si výlet do Brd!