Technika

Stávají se moderní technologie příliš složitými?

Pokud se zeptáte nějakého starého člověka, proč nepoužívá moderní technologie, většinou odpoví, že jsou příliš složité a nerozumí jim. Nad tím mnoho z nás jen kroutí hlavou, avšak měli bychom se zamyslet, zda na tomto tvrzení není přeci jen trochu pravdy. Je potřeba si přiznat, že nové vynálezy přeci jen nejsou tak jednoduché, jako byly ty před lety. Přesto by mělo být jejich hlavním účelem usnadňovat nám život. Jak je toto možné? Tím hlavním důvodem je fakt, že vše je podstatně více propojené. Dnes již máme například robotický vysavač, avšak aby fungoval, musíme přesně nastavit trasu, kudy má jezdit. Také je nutné zajistit, aby v domě byla wi-fi s dostatečně silným signálem, která by jej řídila.

 

kompletní chytrá domácnost

 

Zde je jasné, že vzít klasický vysavač je podstatně jednodušší – jen jej zapojíte do zásuvky, zapnete a on vysává. Nevýhodou samozřejmě je, že s ním musíte po celou dobu manipulovat. Na druhou stranu se vyhnete složitému nastavování. Stejně tak tomu může být klidně i u pračky či myčky nádobí. Ty sice prádlo či nádobí umyjí za nás, avšak je nutné nastavit příslušný program. A jejich počet se neustále zvyšuje, takže mnoho lidí má problém se v tom vyznat.

 

chytrý mobilní telefon

 

Znamená to tedy, že starší, jednodušší způsoby jsou lepší? Nikoliv nezbytně. Jistě, v některých ohledech jsou nové technologie složitější, avšak nelze popřít fakt, že nám v konečném důsledku šetří čas. Jakmile se totiž naučíme s nimi zacházet, náš život se stane mnohem jednodušším.

 

Zde je ovšem potřeba zmínit ještě jednu věc: jsou mnohem dražší a také náročnější na opravu. Zatímco klasický smeták a lopatku seženeme za pár korun, a pokud se nám například zlomí násada, bez problémů tam dokážeme dát novou, u robotického vysavače platíme mnohem více a při jeho poškození musíme vyhledat specializovaný servis.

 

Je tedy vidět, že obě cesty mají své výhody i nevýhody. Pokrok však nezastavíme, a tak nám zkrátka nezbude nic jiného, než se novým technologiím přizpůsobit. Přeci jen, jsou prakticky všude.