Podnikání

Měla by být v pracovní smlouvě vždy definována minimální zaručená mzda?

Když hledáme zaměstnání, pak jednou z hlavních věcí, na které se díváme, je výše platu. A není divu, koneckonců je to pro většinu z nás ten hlavní důvod, proč do práce vůbec chodit. Je jen pochopitelné, že za svou práci chceme odměnu, pokud možno tu nejvyšší.

I to je důvod, proč v inzerátech najdeme rozsah mzdy, kterou si můžeme vydělat. Mnohdy se jedná o skutečně pěkné částky, avšak zde je potřeba se mít na pozoru: v naprosté většině případů se jedná o hrubou mzdu. Skutečná výplata tedy bude nižší.

penize12

Dobrá, ale i když tomu tak je, stále se může jednat o zajímavou částku. Otázkou však je, zda si tolik peněz skutečně vyděláme. Proto by nás, pokud se účastníme pohovoru, měla mimo jiné také zajímat minimální zaručená mzda. To je minimální částka, kterou dostaneme k výplatě za předpokladu, že budeme chodit pravidelně do zaměstnání a nebudeme pobírat například nemocenskou či si nevezmeme neplacené volno.

Znát tuto částku ještě před podpisem pracovní smlouvy je velmi důležité, neboť si tak budeme moci spočítat, zda nás dané zaměstnání skutečně uživí. Ne vždy totiž budeme moci spoléhat na nejrůznější bonusy a příplatky.

Bohužel, v mnoha případech není tato částka uvedena, ani ji s vámi nebudou při pohovoru probírat. Mějte však vždy na paměti, že nemůže být nižší, než je minimální mzda, stanovená zákonem. Pokud tedy budete mít na výplatní pásce menší částku, je dobré to řešit.

penize11

Je samozřejmé, že mnoho firem nechce minimální zaručenou mzdu stanovovat, tím méně ji dávat do pracovní smlouvy. Pak by totiž neměli možnost svým zaměstnancům snížit plat, pokud bude firma například ve finančních potížích.

Avšak právě to je důvod, proč by se zaměstnanci měli ozvat a trvat na tom, že by měla být v pracovní smlouvě uvedena. Přeci jen, ať už je na tom daná firma jakkoliv, oni si odměnu za svou vykonanou práci zaslouží.