Dům a byt

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny jsou rostliny, pěstované primárně v domácím prostředí. Vyhovuje jim růst v uměle vytvořených klimatických podmínkách a nesnáší výkyvy venkovních teplot. Tyto rostliny mívají především estetický potenciál, také snižují oxid uhličitý v pokoji. Nejoblíbenější jsou jednoznačně kaktusy a sukulenty, byliny, nebo některé dřeviny. Dají se rozdělovat dle květů, nebo listů.Květy mucholapky podivné.jpg
Pěstování
                Kokedama
                Je to Japonský způsob pěstování za pomocí mechu a pletené síťky. Rostlina při tomto stylu pěstování vypadá, jako by rostla z mechové bubliny, kterou drží pohromadě síť. Je to systém, při kterém zahradník vyjme rostlinu z nádoby, umístí na podstavec a nechá kořeny porůst mechem.
                Létající květináč
                Styl, při kterém květináč visí vzhůru dolů. Může to znít zvláštně, ale na rostliny to má velmi pozitivní účinky a je to hezké i na oko. Jsou k dispozici speciální květináče, které jsou navržené tak, že voda jde přímo ke kořenům. Mohou se takto pěstovat všechny druhy rostlin, pokud jsou ve správných podmínkách.
                Zelené stěny
                Tzv. vertikální zahrady jsou dnes velmi oblíbené. Nezaberou mnoho místa a každého uchvátí. Pokud si nevěříte, můžete si ji nechat nainstalovat od odborníků. Stačí vám jen na voděodolnou desku přidělat kontejnerky pro rostliny.
Příklady pokojových rostlin
                Doma můžete pěstovat celou řadu rostlin k tomu určených a vypsat je sem všechny by bylo nemožné, ale par těch nejznámějších jsou:
                Řemenatka červená
                Pochází z hor subtropického pásu, kde roste v trhlinách skal. I tak jí nevyhovuje horké podnebí, hlavně v noci. Květy začnou pučet až při nočních teplotách mezi 10° až 15°C.
                Fíkus pryžodárný
                Jsou to rostliny velmi elegantní, patří mezi nejméně náročné. Také jsou velmi přizpůsobiví. Mohou dorůstat výšky až 2 metry.
               
 Pokoj s rostlinami.jpg
                Echmea
                Pochází z Venezuely a Brazílie. Má ráda hodně sluníčka, ale polostín ji také nevadí. Vyžaduje nejen pravidelné zalévání do květináče, ale i do listové růžice, kde by měla mít neustále 2 centimetry vody. V období vegetace hnojíme každé dva týdny.
                Mucholapka podivná
                Jedná se o masožravou rostlinu ze Severní Ameriky, zároveň je jediným zástupcem rodu. Vyhovuje jí slunečné a celoročně vlhké prostředí. Listy jsou složeny z rozšiřujícího se řapíku a pasti.